Flex Job - 49613803 | CareerArc
  Search for More Jobs
Get alerts for jobs like this Get jobs like this tweeted to you
Company: Flex
Location: Gyál, Hungary
Career Level: Entry Level
Industries: Technology, Software, IT, Electronics

Description

Flex is the diversified manufacturing partner of choice that helps market-leading brands design, build and deliver innovative products that improve the world.

We believe in the power of diversity and inclusion and cultivate a workplace culture of belonging that views uniqueness as a competitive edge and builds a community that enables our people to push the limits of innovation to make great products that create value and improve people's lives.

A career at Flex offers the opportunity to make a difference and invest in your growth in a respectful, inclusive, and collaborative environment. If you are excited about a role but don't meet every bullet point, we encourage you to apply and join us to create the extraordinary.

Job Summary

A Flex technológiai innovációt, ellátásilánc-menedzsmentet és gyártási megoldásokat kínál több mint 30 országban, különböző iparágak és végfelhasználói piacok számára.

Vállalatunk Magyarországon 7 városban – Budapesten, Gyálon, Üllőn, Nyíregyházán, Sárváron, Tabon, valamint Zalaegerszegen – közel 10 000 munkavállalót foglalkoztat.

Gyáli gyáregységünk csapatába keresünk munkatársat az alábbi munkakör betöltésére:

Folyamatmérnök

A legfontosabb feladataid a következők lesznek:
  • A meglévő folyamatok átvétele, részvétel azok fejlesztésében és  bevezetésében
  • A termék előállítási folyamat és layout megtervezésének támogatása
  • A folyamatlépésekre valamint a termék szerelésére, javítására (esetleg tesztelésére) vonatkozó vevői követelmények ismerete, ezek alapján munkautasítások elkészítése, dolgozók képzése
  • A gyártósor, eszközök és kapcsolódó folyamatok validációjának koordinálása, dokumentálása
  • Hatékonyság és minőségjavítási tevékenységek támogatása
  • Kapcsolattartás a vevőkkel és a társosztályokkal
A munkakör betöltéséhez szükséges ismeretek és tulajdonságok:
  • Mérnöki végzettség
  • 1-3 év releváns szakmai tapasztalat előny, ugyanakkor kezdő mérnökök jelentkezését is várjuk
  • Folyamat szemlélet, szervezési készségek
  • Erős, kommunikáció képes angol nyelvtudás, szóban és írásban egyaránt
  • MS Office alkalmazások használatában való jártasság
  • MES / ERP rendszerek ismerete előny
  • Lean és Six Sigma ismerete előnyt jelent
Amiért érdemes nálunk dolgoznod:
  • Alapfizetésen túl cafeteria, bónusz
  • Kihívást jelentő, felelősségteljes munkakör, rengeteg fejlődési és karrier lehetőséggel
  • Összetett, változatos, sokszínű feladat
  • Jó hangulatú, összetartó, egymást segítő csapat tagja lehetsz
  • Professzionális, modern munkakörnyezet

GS110

Job Category Production Engineering

Required Skills:

Optional Skills:

Flex is an Equal Opportunity Employer and employment selection decisions are based on merit, qualifications, and abilities. We celebrate diversity and do not discriminate based on: age, race, religion, color, sex, national origin, marital status, sexual orientation, gender identity, veteran status, disability, pregnancy status, or any other status protected by law. We're happy to provide reasonable accommodations to those with a disability for assistance in the application process. Please email accessibility@flex.com and we'll discuss your specific situation and next steps (NOTE: this email does not accept or consider resumes or applications. This is only for disability assistance. To be considered for a position at Flex, you must complete the application process first).